Zaułek win i serów na Europejskim Festiwalu Smaku w Lublinie – 8.09.2012r.

Zaułek serów i win, Plac przed Teatrem Andersena

Na Placu przed Teatrem Andersena w drugim dniu festiwalu spotkacie artystów serów zagrodowych z naszego regionu oraz winiarzy z Małopolskiego Przełomu Wisły. Beda konkursy, degustacje i niespodzianki.


Region Winiarski Małopolskiego Przełomu Wisły rozciąga się wzdłuż  rzeki od Annopola po Kozienice. To jeden z najbardziej prężnych i dynamicznie rozwijających się polskich regionów winiarskich o wyjątkowych warunkach  klimatycznych (sąsiedztwo Wisły) i glebowych (skały wapienne). Znajduje się  tu blisko 50 winnic. Właściciele ponad 30 plantacji należą do zawiązanego  w 2008 roku Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły. Siedzibą Stowarzyszenia jest Zamek w Janowcu.

Stowarzyszenie nawiązuje do bogatych średniowiecznych  i nowożytnych tradycji uprawy winorośli w dolinie Wisły. Znane są związki  Instytutu Puławskiego z Podolem – jedynym regionem winiarskim II RP.  Przed wojną na stoku zamku janowieckiego uprawę winorośli reaktywował  jego ówczesny właściciel Leon Kozłowski.

Od 2009 roku, pod koniec maja, z okazji dnia św. Urbana patrona  winnic i winiarzy, Stowarzyszenie organizuje na Zamku w Janowcu „Święto  Wina”. Podczas Święta prezentowane są wina ostatniego rocznika i najlepiej  pasujące do nich potrawy. Najlepsze wina uzyskują Znak Karty Winnic MPW  – gwarancję jakości przyznawaną przez niezależny panel specjalistów podczas  degustacji w ciemno. Karta Winnic przyjęta przez Stowarzyszenie w 2009 roku  to jedyna w Polsce winiarska „konstytucja” określająca najwyższe, oczekiwane  przez członków Stowarzyszenia standardy wina.

Winnice regionu MPW to plantacje od paru arowych po kilku  hektarowych. W uprawie dominują odmiany na wino białe. Są wytrawne o  charakterystycznym mineralnym smaku. O winie decyduje przede wszystkim  siedlisko, terroir. Warto więc po degustacji w „Zaułku win i serów” miejsce  narodzin trunku poznać osobiście. Zapraszamy!

Na Europejskim Festiwalu Smaków prezentowane są 4 winnice Stowarzyszenia Winiarzy MPW:

Dom Bliskowice
Pańska Góra
Rzeczyca
Solaris

Na festiwalu zaprezentują się również lubelscy serowarzy:

Monika i Ireneusz Mazurek – Gospodarstwo Ekologiczne ‘NA LESIE’ w Woli Czołnowskiej, gm. Baranów
Jerzy i Dorota Moń – Gospodarstwo Ekologiczne w Krupem, gm. Krasnystaw
Marcin Kęcik z Wierzchoniowa, gm. Kazimierz Dolny
Zbigniew Kołodziej – Majątek Rutka w Puchaczowie

Tagi