Święto Miasta Kraków 2016 – 3-5.06.2016r.

Obchody Święta Miasta związane są rocznicą otrzymania przywileju lokacyjnego przez Kraków. W 1257 r. na podstawie przywileju wytyczono Rynek i przyległe do niego ulice, określono prawa i obowiązki miasta, zasady handlu i rzemiosła. To dzięki lokacji Kraków zaczął intensywniej rozwijać się gospodarczo, a jego znaczenie polityczne wzrosło.

W tegorocznej edycji Święta Miasta znajdą się dobrze znane wydarzenia oraz całkiem te całkiem nowe.

3 czerwca odbędzie się uroczysta msza święta w intencji Miasta Krakowa. Krakowian i turystów zapraszamy do Bazyliki oo. Franciszkanów na godzinę 10:30. Oprawę muzyczną tej uroczystości zapewni Chór Cecyliański pod dyrekcją Tomasza Półtoraka. Tego samego dnia odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Popołudnie minie natomiast pod znakiem muzyki – na Rynku Podgórskim o godzinie 16:00 rozpocznie się koncert Kazimierza Kowalskiego, który zaśpiewa repertuar operetkowo – musicalowy, a o 18:00 dla publiczności zaśpiewa Joanna Lewandowska z zespołem (koncert „Mężczyźni mojego życia: Marek G. z Krakowa”). O godzinie 19:30 Balet Dworski Cracovia Danza, który w tym roku obchodzi jubileusz 10–lecia istnienia zaprasza na Bal Podgórski.

4 czerwca to dzień, w którym odbędzie się Smoczy Piknik. Najmłodszych wraz z rodzicami i opiekunami zapraszamy pod Wawel na bulwary wiślane w okolicę pomnika psa Dżoka. Piknik potrwa od 10:00 do 21:30. Tego samego dnia zapraszamy na Rynek Główny. O godzinie 12:00 odbędzie się Intronizacja Króla Kurkowego. Wydarzenie to zostało włączone w latach 30. XX w. w obchody Dni Krakowa, ponownie stając się imprezą otwartą dla krakowian i turystów. W czasie ich trwania Bractwo znów organizowało uroczysty pochód intronizacyjny do Rynku Głównego, gdzie następowało przekazanie kura nowemu królowi kurkowemu i złożenie hołdu miastu. Tak też będzie i tym razem.

Zakres działań przy imprezie: wynajem sceny, wynajem agregatów, wynajem płotków, wynajem krzeseł.

Tagi